| Friska upp surdegen | 2010-08-16 |
| Hej Marie,
Det spelar inte någon roll vilken temperatur vattnet har - ja, iskallt vatten är kanske inte så bra. När vi har bakat så har vi använt vanligt kranvatten och det har fungerat utmärkt. |
| MixWell | Anmäl komentar |
| friska upp surdegen | 2010-08-15 |
| Hej!
det vatten man tillsätter för att "friska" surdegen ska det vara varmt?
Marie |
| marie | Anmäl komentar |
| Svar till Naturligt glutenfri surdegsgrund | 2010-03-11 |
| Hej Cicci,
Ja, den naturligt glutenfria surdegsgrunden är mycket "hungrigare" åtminstone i början. Nu har jag misskött min surdegsgrund och inte matat den - inte ens varje dag - och den lever fortfarande. Så jag tror att när du vet att du ska baka nästa dag, mata den då två gånger dagen innan och kanske en gång på morgonen innan du sätter igång med baket.
Det blir ju väldigt jobbigt om man ska mata den två gånger om dagen, dag ut och dag in. Så mitt förslag är att du förvarar den i kylskåpet mellan bakningarna och tar fram den som sagt dgen innan och då matar den. När den står i kylskåpet räcker det med att mata den kanske en gång var 14:e dag eller så.
|
| Viveca | Anmäl komentar |
| Naturligt glutenfri surdegsgrund | 2010-03-10 |
| Hej! Den naturligt glutenfria surdegsgrunden, ska den börja matas som den "vanliga"? Men istället för en gång per dag, två gånger per dag? Har jag förstått instruktionerna rätt då?
Stort tack för inspirationen!! |
| Cicci | Anmäl komentar |
| Svar till äpplet | 2010-03-03 |
| Hej!
Om äpplet är grovt eller finrivet tror jag inte spelar någon roll. Skalet ska vara kvar därför är det viktigt att du försöker få tag i ett äpple som inte är besprutat.
Dessutom så kasta inte din surdegsgrund i första taget utan häll av det mesta men behåll lite och friska upp det med 1 dl basmjöl och 1 dl vatten. rör om och låt stå till nästa dag. Gör sedan om proceduren några dagar så ska du se att den kommer igång.
Lycka till |
| Viveca | Anmäl komentar |
| äpplet?? | 2010-03-02 |
| Hej! Har gjort ett första försök och det gick sådär, men skam den som ger sig... Vill bara fråga, ska äpplet vara skalat eller inte och spelar det någon roll om det är grovrivet eller finrivet? |
| LA | Anmäl komentar |
| Waow | 2009-12-14 |
| Har nu surfat runt i en evighet för just surdegsrecept för glutenintolleranta, då jag fastnat för "vanlig glutensurdeg". Hade nästan gett upp hoppet och så får jag upp detta. Och surdegen fungerar från första försöket! Gjorde på oskalat men tvättat äpple och det är sån krut i att jag ska testa utan jäst i receptet nästa gång! |
| Kristina | Anmäl komentar |
| utskrift | 2009-12-12 |
| Gör så här vid utskrift av recept här på Mixwell:
-vänsterklicka på tom yta i dokumentet (t.ex receptet som du vill skriva ut)
-klicka "Arkiv" uppe till vänster
-klicka "Skriv ut"
-klicka på knappen "inställningar"
-klicka på fliken "Layout"
-klicka i "Liggande"
-klicka "OK"
-klicka "Skriv ut"
Lycka till!
mvh |
| grizzlyn | Anmäl komentar |
| Surdegsgrund!! | 2009-11-23 |
| Detta är ett recept på SURDEGSGRUND och är helt komplett. Fför tips om vad du skall ha den till titta på recept på surdegsbröd. |
| Olsson | Anmäl komentar |
| Glutenfri surdeg | 2009-09-25 |
| Ja, hur gör man sedan efter dag 4? Hela receptet skrevs inte ut. Kom bara till Dag 4 och sedan var det slut |
| fundersam | Anmäl komentar |
| !!!!!! | 2009-09-17 |
| ja, hur gör man sedan då????? |
| Anmäl komentar |
| Ofullständigt recept !!!!!! | 2009-07-11 |
| Hur gör jag sedan efter dag 5 ???? Häller jag degen i en form och gräddar eller tar jag bara en del och blandar med annat . Ugnsvärme ?? Tid ?? En som aldrig bakat surdegsbröd |
| Novisen vid degen | Anmäl komentar |